Kenia - zobacz sam jak można być blisko natury.

Dziś jest: Poniedziałek, 17 lutego 2020, Imieniny: Łukasza, Donata
Promocje i ogłoszenia »

Kenia

2009-08-17

Kenia - zobacz sam jak można być blisko natury.

Kenia to państwo o powierzchni 582 650 km², położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Sąsiaduje z Etiopią, Somalią, Sudanem, Tanzanią i Ugandą. Wnętrze kraju zajmuje rozległy płaskowyż rozcięty głębokim rowem tektonicznym, stanowiącym środkową część Wielkiego Rowu Wschodniego.


W obrębie rowu wznoszą się masywy wulkaniczne, a najwyższe z nich to: Kenia (5199 m) i Elgon (4321 m). Główne rzeki to Tana i Athi-Galana-Sabaki. Na północy i wschodzie kraju występują rzeki okresowe, w strefie zapadliskowej liczne jeziora, z których największe to Turkan. Na zachodzie kraju znajduje się kotlina rozległego Jeziora Wiktorii. Stolicą Kenii jest Nairobi.

Ludność Kenii stanowi różnobarwną mozaikę. Mieszkają tu bowiem reprezentanci ponad 40 narodów o rozmaitych kulturach i językach, w tym również Europejczycy i Hindusi. W Kenii przeważają chrześcijanie, (głównie katolicy i protestanci z niewielką grupką wyznającą prawosławie), lecz spora jest też grupa islamistów. Językami urzędowymi w Kenii są język angielski i język suahili. Oprócz tego występują liczne tubylcze języki regionalne. Obowiązującą walutą jest szyling kenijski (KSH) dzielący się na 100 centów.

Kenia określana jest często mianem „kolebki ludzkości”, gdyż to właśnie tutaj na odległych jeziorach Turkana, na północnym zachodzie kraju , dr Louis Leakey odkrył czaszkę i kości nóg człowieka sprzed przypuszczalnie 2 milionów lat. Antropologowie są przekonani, że dzisiejszy człowiek pochodzi właśnie od tej istoty.

Dla przybysza z Europy wszystko w Kenii jest egzotyczne – mieszkańcy i ich obyczaje, roślinność i zwierzęta. Jednak nie wolno wywozić stąd zwierząt, ptaków, płazów, gadów, skorup żółwi, preparowanych motyli, roślin, kości słoniowej i innych trofeów zwierzęcych, medykamentów na bazie sproszkowanego rogu nosorożca i kości dzikich kotów.

Kenijczyków charakteryzuje przyjazny stosunek do turystów, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i obyczaj pozdrawiania się zawołaniem „jumbo”. Utartym zwyczajem w restauracjach i hotelach jest dawanie napiwków w wysokości 10% rachunku.

W trakcie zwiedzania meczetów trzeba pamiętać o stosownym stroju. Nie wolno dotykać Koranu. Kenijskie nabożeństwa chrześcijańskie są bardzo ciekawe. W czasie mszy ludzie klaszczą w ręce a czasem również tańczą.

Największą atrakcją turystyczną Kenii a zarazem największym bogactwem naturalnym jest fauna. Dlatego też od 1977 roku panuje zakaz polowań. Ponad ćwierć miliona turystów odwiedza co roku przepiękne parki narodowe i rezerwaty zwierząt (np. Amboseli, Tsavo). W Kenii można zobaczyć zwierzęta, które większość z nas zna tylko z zoo lub programów telewizyjnych. Żyją tu słonie afrykańskie, gepardy, bawoły, żyrafy, zebry i potężni władcy zwierząt - lwy. Kenia słynie także ze wspaniałych plaż. Ciepłe błękitne wody oceanu, złocisty piasek a do tego palmy i egzotyczne rośliny tropikalne tworzą prawdziwie rajski krajobraz. Jego stałym elementem są rybacy, którzy z ręcznie wykonywanych tradycyjnymi technikami łódek łowią skorupiaki i ryby.

W podróż do Kenii można się wybrać właściwie o każdej porze roku. Szczyt sezonu przypada na grudzień i styczeń, najgorętsze miesiące roku, a drugi sezon trwa w lipcu i sierpniu, wówczas jest nieco chłodniej.

By Mirek Nikolin
Source: http://artelis.pl/
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014